Dárcovství krevní plasmy

img

Krevní plasma tvoří pětapadesát procent krve, využívá se k výrobě důležitých léčiv, ale uměle ji vytvořit nelze. Právě z toho důvodu jsou tisíce nemocných lidí odkázáni na pomoc dobrovolných dárců krevní plasmy.

Sama krevní plasma je z devadesáti procent tvořena vodou, dále se v ní nacházejí dvě procenta minerálních látek a osm procent plasmatických bílkovin. Právě ty jsou nezbytně důležité k výrobě léčiv, která zachraňují životy. Mezi tato léčiva patří albumin, jenž se využívá při vážných zraněních, popáleninách i při velkých ztrátách krve. V některých případech pomáhá také pacientům po chemoterapii.

Pacientům s rakovinou, oslabenou imunitou a dalšími závažnými onemocněními se dále podávají imunoglobuliny, které se také vyrábějí právě z krevní plasmy – stejně jako faktory srážlivosti. Bez nich by se například hemofilikové rozhodně neobešli. Krevní plasma se využívá rovněž k ošetření těžkých zranění vnitřních orgánů a při operacích ke spojování přetržených šlach. Je vhodná také k prevenci a léčbě onemocnění, která jsou životu nebezpečná – například vztekliny, tetanu či hepatitidy.

Čtěte také:

Endometrióza

Kvasinková infekce

Kdo se může stát dárcem krevní plasmy?

Dárcem krevní plasmy se může stát každý zdravý člověk, který splňuje následující kritéria: je ve věku mezi 18 a 65 lety, váží minimálně padesát (v některých centrech alespoň pětapadesát) a maximálně sto třicet kilogramů, má dobrý stav žilního systému, dobře snáší odběry, je ochotný podstoupit nezbytnou lékařskou prohlídku, má vyhovující laboratorní hodnoty hemoglobinu a má uzavřené zdravotní pojištění na území Evropské unie – má tedy modrou kartičku zdravotní pojišťovny. U cizinců je v některých centrech také podmínkou dobrá znalost českého jazyka.

Krevní plasmu je možné darovat každých čtrnáct dní

Darováníkrevní plasmy trvá přibližně pětačtyřicet minut, k tomu je navíc před každým odběrem nutná krátká prohlídka. Na první návštěvu, jejíž součástí je kompletní lékařské vyšetření, je ale potřeba si vyhradit minimálně jednu hodinu. Krevní plasmu je možné darovat každých čtrnáct dní, příliš totiž lidský organismus nezatěžuje. Za rok může být u každého dárce provedeno maximálně 33 odběrů krevní plasmy. Na první odběr je nutné si přinést občanský průkaz, popřípadě jiný úřední doklad s fotografií, a kartičku pojištěnce. O dárcovstvíkrevní plasmy je poměrně velký zájem, proto je dobré si předem domluvit termín.

Základní pravidla pro darování krevní plasmy

Aby byl pro dárce krevní plasmy odběr co nejkratší a nejpříjemnější, je potřeba vést se několika základními pravidly. Den před odběrem i v den odběru by dárce měl dostatečně pít i jíst, ale ne tučná jídla. Měl by se také dobře vyspat, aby k odběru krevní plasmy přišel odpočinutý. Zároveň musí čtrnáct až šestnáct hodin před odběrem dodržovat dietu, při které nebude požívat alkohol, mléčné výrobky, jako jsou sýry, máslo a mléko, masné výrobky typu salámů či klobás, smažená jídla, čokoláda, ořechy, sladké tukové pečivo, polévky, ovar a guláš. Vhodné je naopak ovoce a zelenina.

Lékařská prohlídka je před darováním plasmy nezbytná

A jak probíhá prohlídka? Při základních vyšetřeních je potřeba zjistit, zda je jedinec vůbec schopen svou plasmu darovat. Mezi tato vyšetření patří především měření krevního tlaku, tepu, tělesné teploty a zjišťování krevního obrazu. Před prvním darováním a následně vždy po čtyřech měsících musí dárce absolvovat podrobnější vyšetření. Díky němu se ověřuje nezávadnost krevní plasmy – tedy zda potencionální dárce netrpí nějakou nemocí, jako je například AIDS či žloutenka. Aby byla jistota, že darovaná krevní plasma není závadná, z každé várky se odebírají dva vzorky na vyšetření proti viru HIV, žloutence a syfilis.

Jak probíhá darování krevní plasmy?

Pokud je vše v pořádku, může dárce krevní plasmy absolvovat odběr. Poprvé jej může zaskočit fakt, že v odběrové místnosti je poměrně chladno – asi dvacet stupňů Celsia. Je to však záměr – při vyšší okolní teplotě by totiž došlo k rozšíření cév a zvýšení rizika náhlého poklesu krevního tlaku, slabosti a ztráty vědomí.

Darování krevní plasmy probíhá tak, že v plasmaferetickém přístroji je plasma dárce získávána z plné krve prostřednictvím jednorázového odběrového setu. Pevné části krve, tedy bílé i červené krvinky a krevní destičky, se v průběhu odběru vrací zase zpět dárci. To vše trvá přibližně pětačtyřicet minut.

Darovaná krevní plasma se po odběru hluboce zmrazí. Při výrobě se smísí tisíc až deset tisíc odběrů do jediného frakcionačního kotle, v němž se z plasmy získávají nejrůznější důležité proteiny. Ty se následně zpracovávají při výrobě konkrétních léčiv.   

Výhody dárcovství krevní plasmy

Dárcovství krevní plasmy má hned několik výhod. Kromě skvělého pocitu z vykonání dobrého skutku, je to také úhrada nákladů spojených s darováním ve výši 400 korun a pravidelná bezplatná kontrola zdravotního stavu. Centra nabízejí také příspěvek na stravu či občerstvení přímo v místě odběru. Dárky a příspěvky mohou dárci obdržet také od své zdravotní pojišťovny. Jedná se například o multivitaminy, příspěvky na lázně či bezplatné cestovní pojištění a podobně.

Darování krevní plasmy je bezpečné pro obě strany

Dárci krevní plasmy se nemusí bát ani možné nákazy. Při odběru plasmy i při dalším nakládání s ní jsou totiž používány sterilní sety na jedno použití, které se nedostanou do kontaktu s okolím. Do kontaktu s cizí krví nebo jiným biologickým materiálem dárce nikdy nepřijde, takže nákaza je vyloučena.

Případné viry a bakterie z krevní plasmy lze snadno odhalit

Bezpečná je darovaná krevní plasma také pro příjemce. Její nezávadnost je testována prostřednictvím genetických testů Polymerázové řetězové reakce, při nichž je možné rozpoznat jednotlivé viry a infekce. Nákazu je tak možné rozpoznat dříve, než se objeví samotné onemocnění.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.