Jak probíhá gynekologické vyšetření

img

Nejpozději v patnácti letech by každá žena měla navštívit gynekologa. Poprvé je to nepříjemné, pro mnohé ženy trapné a ponižující. Ale všichni se shodneme na tom, že pravidelné gynekologické vyšetření je potřebné pro naše vlastní bezpečí. Není radno tyto návštěvy podceňovat. Jak a co vše může dobrý gynekolog včasně odhalit? S kterými všemi problémy vyhledat odbornou pomoc? Jak by mělo správně gynekologické vyšetření probíhat?

Nejprve je dobré podotknout, že základem úspěchu je vybrat si vhodného gynekologa a rozmyslet si, zda chceme chodit k muži či ženě. Je to samozřejmě individuální a každému je příjemné něco jiného. Někdo tvrdí, že gynekolog muž je přirozenější, vzhledem k tomu jakým partiím se věnuje. Další ženy upřednostňují naopak doktorky. A co všechno nás čeká na gynekologickém vyšetření?

Gynekolog je doktor jako každý jiný

Gynekologie je také věda, a tak gynekologické vyšetření neberme jako nutné zlo, ale jako exkluzivní péči. Vždyť už kdysi v pravěku byla žena ikonou rodičky, matky, byla uctívána jako bohyně. Proč tedy gynekologické vyšetření brát jako potupnou, ponižující nutnost? Není třeba se ničeho obávat, pokud zvolíte správného doktora.

Čtěte také:

Darování vajíček

Jak má správně probíhat gynekologické vyšetření?

Když jdete na gynekologické vyšetření, měla by vás zdravotní sestra - recepční přijmout, sdělit doktorovi, že o vás vědí a usadit do čekárny. V dobré ordinaci mívá doktor oddělenou přijímací místnost a vyšetřovnu. Nehrozí tak riziko, že byste seděli bez kalhotek s přetaženým trikem přes kolena a diktovaly své potíže. Po úvodním pohovoru ohledně důvodu návštěvy je pacientka uvedena do kabinky, kde odloží vše potřebné pro gynekologické vyšetření. V samotné vyšetřovně se dobrý doktor zdrží všech nemístných poznámek (ano, skutečně nejsou sexuální poznámky u špatných gynekologů nic neobvyklého). Vyšetření samotné by v žádném případě nemělo být bolestivé, pokud ano, jsou jen dvě varianty: buď máte nějaký zdravotní problém a doktor se dotkl citlivého místa nebo je nešetrný. V tom případě už k němu víckrát nechoďte, na změnu gynekologa máte samozřejmě plné právo.

Při běžném gynekologickém vyšetření se používá gynekologické zrcadlo, což jsou v podstatě nerezové kleště s malým zrcadélkem pro lepší viditelnost. Při preventivní prohlídce je to jediný nástroj, který se zavádí. Je-li vše v naprostém pořádku, vyšetření trvá jen pár minut. Pokud jdete za gynekologem s konkrétním problémem, délka vyšetření závisí na závažnosti problému.

Příznaky indikující, že je třeba navštívit doktora

Co vše nám může napovědět, že nastal čas navštívit odborníka? Příznaků je celá řada, ty výrazné jako svědění, vyrážky, krvácení mimo dny menstruace, případně menstruaci mimo obvyklý termín, známe asi všechny. Ale některé příznaky mohou být schované na neočekávaných místech na našem a v našem těle. Například přílišná únava, zvýšený výskyt akné a dalších zánětlivých pupínků na těle až po malé vředy mohou indikovat závažná onemocnění právě oněch důležitých partií. Jedná se například o záněty vejcovodů, vaječníků, polyp děložního hrdla. Začínající příznaky mohou být jen slabý výtok, únava, bolesti v horním podbřišku a podobně. Nevyplácí se jakékoli příznaky podceňovat a objednat se ihned k doktorovi, jelikož bychom si pak mohly vysloužit i pěkných pár týdnů v nemocnici. Jak se říká, zdraví máme jen jedno.

Velmi častým problémem žen v jakémkoli věku je bolestivá menstruace. I ta se dnes už dá řešit nejen babskými radami (teplé mléko, meduňka, kozlík lékařský, mateřídouška, horký med), ale například úpravou antikoncepce či jejím nasazením. Ta ve většině případů bolestivou a nepravidelnou menstruaci upraví. Důležité je zvolit správný druh antikoncepce, v čemž nám opět poradí dobrý lékař. Někdy je třeba vyzkoušet více různých značek a druhů. Věta, kterou jsme ještě nedávno mohly od doktorů běžně slýchat: „To musíte vydržet, po dětech se to možná spraví.“, dnes již naštěstí neplatí. Naštěstí je medicína tak pokroková.

U žen ve vyšším věku, které již nechtějí děti, se dá zavést druh nitroděložního tělíska, který také ve velmi vysokém procentu napomáhá upravit menstruační cyklus a jeho projevy. V neposlední řadě dnes existují medikamenty a doplňky stravy na tzv. PMS - premenstruační syndrom. Do nedávna si všichni mysleli, že je to jen rozmařilost nás žen. Nedávno však vědci přišli na to, že se jedná o nemoc, která se může projevovat v různých extrémech a stádiích. Je to civilizační choroba, která má původ v našem příliš zrychleném životě. A i na naše podrážděné nálady, kdy nenávidíme celé okolí a samy sebe, už existují léky. Opět vám je pomůže vybrat a doporučí váš lékař.

AIDS

Jelikož je řeč o gynekologii a prevenci v tomto oboru, nesmíme opomenout dnes už silně medializovanou, ale přeci nedostatečně prevence schopnou nemoc - AIDS. Ne vždy se můžeme nakazit pohlavně, ale ve většině případů tomu tak bývá. Na preventivní testy můžeme zajít jak na gynekologii, tak i do anonymních center, kde nám odběry a analýzu udělají anonymně a zdarma. Není radno riziko podceňovat, hlavně pokud střídáte více partnerů. Nikdy nevíte, s kým se muž vyspal před vámi a zda dodržel všechny zásady bezpečného sexu. Alespoň vy byste se měla mít natolik ráda, že s cizím mužem použijete raději dva kondomy nežli žádný. To je samozřejmě nadsázka, ale o zdraví tu už jedno přísloví padlo. Takže chodit na pravidelné odběry krve na AIDS (inkubační doba jsou tři měsíce) je více než nezbytné. Stejně jako docházet na preventivní gynekologické vyšetření.

Gynekologické vyšetření je nezbytnou součástí života ženy

Nebojte se gynekologů, jsou to doktoři, kteří léčí naše nejcitlivější místa. Opatrují naše možnosti mateřství a sexu. Pečují o naše nenarozené děti a nás samotné. Když si vyberete správného doktora, který vám bude sedět, pominou ony pocity ponížení a studu, a vy budete mít díky pravidelným prohlídkám o starost méně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.