Premenstruační syndrom – jak s ním bojovat?

img

Premenstruační syndrom zahrnuje celou řadu nepříjemných psychických a fyzických symptomů, které souvisí s menstruačním cyklem, resp. jeho fází před menstruací. Během menstruačního cyklu dochází k tomu, že se mění hladina hormonů. Každá fáze cyklu je ovlivňována jinými hormony, střídá se vliv estrogenu a progesteronu, což může způsobit dočasnou hormonální nerovnováhu. Takhle premenstruační syndrom vysvětluje západní medicína, která bohužel nemá žádnou cílenou a účinnou léčbu.

Premenstruační syndrom se objevuje na všech úrovních, jedná se o psychosomatický komplex projevů, tudíž by měl být také na všech těchto úrovních léčen. V dnešní době je tolik žen, které premenstruačním syndromem neboli PMS trpí a zdá se, že jich stále přibývá. V tomto článku nastíníme některé z cest, po kterých je možné se vydat a pokusit se PMS odstranit nebo alespoň zmírnit jeho projevy na únosnou úroveň.

Jak se premenstruační syndrom projevuje?

Příznaky premenstruačního syndromu se objevují buďto těsně před menstruací, anebo týden, nebo dva týdny před menstruací. Jsou ženy, a není jich málo, které prožívají celé dva týdny před příchodem menstruace velice negativně a po celou tuto dobu se necítí dobře. V tomto období klesá hladina estrogenů a vzrůstá hladina progesteronu. Tyto hormonální změny se mohou projevit v oblasti bolestí těla i v oblasti psychické rozkolísanosti, která může jít až do depresí.

Čtěte také:

Nechcete užívat antikoncepční pilulky? Vyzkoušejte pesar

Nejčastější fyzické potíže spojené s PMS jsou:

  • tlak nebo bolest v podbřišku
  • vznik cyst na vaječnících
  • bolesti v zádech
  • zhoršení akné
  • zvětšení břicha
  • zácpa, nadýmání
  • bolesti prsou nebo vznik vazivových zduřenin v prsou
  • bolesti hlavy
  • bolesti kloubů
  • svalové křeče
  • otoky končetin nebo/i obličeje
  • trávicí potíže
  • vzdychání, tlak na hrudi
  • pocit stažení hrdla
  • únava, vysoká potřeba odpočinku
  • poruchy spánku

Nejčastější psychické potíže spojené s PMS jsou:

  • nesoustředěnost
  • pocity úzkosti, napětí
  • lehká deprese
  • přecitlivělost, podrážděnost
  • výkyvy nálad
  • plačtivost, lítostivost
  • nemluvnost nebo naopak zvýšená hovornost
  • pasivita nebo naopak zvýšená aktivita
  • změny v intenzitě sexuální touhy (většinou snížení touhy)

Premenstruační syndrom a jeho léčba

Léčba PMS není úplně snadnou záležitostí. Jak jsme si již řekli, premenstruační syndrom je komplexní problém. Otázkou je, co je jeho příčinou. Každá žena je jiná a stejně tak důvod, proč žena prožívá fázi před menstruací tak negativně, proč ji něco bolí, nebo proč se trápí, bude u každé ženy jiný. Pokud se chce žena PMS zbavit úplně, měla by se snažit jít ke kořenům těchto potíží. Bude na místě pracovat s psychikou, přiznat si některé emoce a dovolit si tyto emoce také projevit, pokud jsou potlačovány. Západní medicína léčit PMS neumí. Jedinou „léčbou" je nasazení hormonální antikoncepce. To je samozřejmě řešení, jak se zbavit nepříjemných fyzických potíží. Pokud jsou bolesti opravdu výrazné a znemožňují ženě normálně fungovat, může to být krátkodobě vhodné řešení. Nejzávažnější formou PMS je totiž premenstruační dysforická porucha (PMDD), která postihuje cca 5% žen. V těchto případech není někdy možné se obejít bez hormonální léčby. Není ale možné toto řešení nazývat léčbou. Hormonální antikoncepce odstraní fyzické potíže, ale nikoli příčinu.

PMS a zdravý životní styl

Další doporučení se týkají zdravého životního stylu. Premenstruační syndrom a jeho projevy mohou být zmírněny tím, že vynecháme příliš solená jídla (sůl zadržuje vodu v těle a tím způsobuje otoky), alkohol a kávu. Ideální je zdravá vyvážená strava a dodržování pitného režimu. Nedoporučují se pít nápoje sycené ani slazené, ideální je čistá voda. K vyrovnání hormonální hladiny lze pít bylinné čaje namíchané speciálně pro ženy. Dva týdny před menstruací můžete zařadit některé další doplňky stravy, kdy kromě vhodných bylinek můžete přidat také hořčík nebo vitamin B6 a vitamin E. Bolesti prsou dokáže zmírnit pupalka. Po menstruaci je dobré doplnit železo, a to nejlépe v přirozené formě.

Kromě úpravy životosprávy je důležitý pohyb, mírné cvičení, relaxace a uvolnění napětí těla i napětí emoční. Aerobní cvičení, pohyb na čerstvém vzduchu, masáže, aromaterapie, plavání, jóga, zkrátka cokoli, co ve vašem těle vyvolá příjemné a harmonické pocity, je vhodné zařadit do programu každý den. Výběr aktivity přizpůsobte své náladě a momentálním potřebám. Cítíte-li se unavená, dopřejte si masáž nebo perličkovou koupel, cítíte-li příliv energie a tenzi, zkuste ji vypustit nějakou sportovní aktivitou, kterou děláte rády.

PMS podle tradiční čísnké medicíny

Podnětný může být pohled tradiční čínské medicíny (TČM). Ta pracuje s energetickým tělem a blokádami, které brání volnému průtoku čchi jednotlivými orgány a drahami (meridiány). Tradiční čísnká medicína dokáže popsat a vysvětlit, proč k PMS v těle dochází. Před menstruací dochází k fyziologické blokádě krve a energie v dráze jater (rezervoár krve, který se postupně naplňuje a zvláště 3-5 dnů před vypuknutím menstruace je v něm určitý přetlak), a pokud tato přirozená blokáda nasedne na terén již patologicky blokovaný (emočně nebo fyziologicky z nedostatečnosti krve), vše vyústí v premenstruační potíže. Díky blokádě, která se dříve či později přemění na energii horka, je pak zasažena i psychika. Přichází neklid, podrážděnost a napětí, které se tlačí z těla ven (akné, knedlík v krku atd.) Je zapotřebí odblokovat a zprůchodnit játra a tím i uvolnit emoce, posílit slezinu, vyživit a rozproudit krev. Na to existují bylinné směsi v tabletách, které také mohou pomoci obnovit tuto rovnováhu. Dle konkrétních projevů PMS lze v souladu s tradiční čínskou medicínou upravit i jídelníček.

PMS a homeopatika

Tradiční čínská medicína pracuje s fyzickou a energetickou úrovní těla. Pokud chcete jít ještě o kus dál a pracovat i s psychickou složkou, můžete zkusit homeopatickou léčbu, která nebude zaměřena jen na léčbu jednotlivých potíží, ale bude řešit celou vaši osobnost komplexně. Touto cestou lze mnohdy učinit ve svém životě velké změny k lepšímu poznáním sebe sama. Zcela novým směrem zaměřeným převážně na psychiku a duši, je edukační homeoterapie, která spojuje klasickou homeopatii s důrazem na psychickou složku.

PMS a psychoterapie

Využít můžete ale i klasické psychoterapie. S emočními výkyvy může výtečně pomoci také Bachova květová terapie. Záleží na každé ženě, jak moc chce jít do hloubky problému. Pro každou ženu je dobré jiné řešení. I premenstruační syndrom lze odstranit, jen najít tu správnou cestu.

PMS jako syndrom moderní doby?

Premenstruační syndrom se vyskytuje nejčastěji u mladých dívek, které začínají menstruovat. To představuje určitý přechod ze života dítěte do života mladé ženy. S tím jsou spojeny jak fyziologické (hormonální) změny, tak změny psychologické. PMS dnes ale postihuje velkou část dospělých žen (některé zdroje uvádí až 50%). Tak nejčastěji ženy kolem 30 – 35 let mají před menstruací někdy poměrně velice nepříjemné psychosomatické potíže. Diskutuje se o tom, že PMS je spojen s moderní dobou, s nezdravým životním stylem a se stresem. Dnešní doba příliš nepřeje projevům ženství. Mnoho žen chce dosahovat takových úspěchů a být tak výkonné, jako jsou muži. Upřednostňují racionální pohled na svět, potlačují své emoce, nechtějí projevit své slabosti. Jsou ženy, které nechtějí mít děti vůbec, nebo příchod dítěte odkládají, jak je to jen možné a místo toho budují kariéru. Je otázkou, do jaké míry je toto chování pro ženu prospěšné, resp. přirozené. To je otázkou k zamyšlení, otázkou životních preferencí a priorit. Je ale dokázáno, že dříve se u dospělých žen premenstruační syndrom téměř nevyskytoval, což bylo dáno tím, že žena v dospělosti častěji rodila.

Žena jako cyklická bytost

Život ženy se odehrává v cyklech. Každý cyklus trvá od jedné menstruace k druhé. Život muže cyklický není, naopak je lineární. To, že žena žije v cyklech, je přirozené a mělo by to být respektováno. Je bláhové se snažit fungovat jako muži. Je zapotřebí ctít své ženství, vážit si sebe sama jako ženy, přijímat své různé fáze. Žena se v každé jednotlivé fázi menstruačního cyklu proměňuje. Pokud žena tyto změny energie nerespektuje a nectí, jde proti nim. Tím pak vzniká přetlak, který se projeví jako premenstruační tenze nebo potíže s menstruací jako takovou. Mnoho žen dnes přestalo vnímat své skutečné potřeby, přestalo být ve spojení se sebou samou.

Známá autorka Miranda Gray popisuje ve své knize Rudý měsíc fáze menstruačního cyklu tak, že ženský cyklus se skládá ze čtyř fází se dvěma vrcholy, ovulací a menstruací, a rozebírá jednotlivé fáze tak, že po menstruaci přichází dynamická fáze Panny, kdy se žena rozbíhá s nově probuzenou energií do světa a chce tvořit. Po Panně přichází Matka, která rozumí a pečuje a miluje a taky je připravena počnout dítě. S okamžikem ovulace se energie a soustředění začíná obracet dovnitř a roste intuice a magická síla Čarodějky, která kulminuje ve fázi Vědmy a v menstruaci. Žena je v každém okamžiku jiná, mění se v každé fázi cyklu a může prožívat sebe samu z různých úhlů, což by mělo být pro ženu darem, nikoli bolestivým a nepříjemným zážitkem, jak to bohužel v mnoha případech je.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.